Przejdź do głównej zawartości

Matura z biologii i chemii: książki.



Biologia i chemia. Te dwa przedmioty spędzają sen z powiek wielu maturzystów. Uważane za jedne z najcięższych. Jeżeli ktoś celuje w kierunek lekarski, stomatologię lub farmację, musi napisać te egzaminy na 80+ procent. Wiele osób próbuje kilka lat osiągnąć takie wyniki, z różnymi skutkami.

Jako student kierunku lekarskiego chciałbym pomóc maturzystą, którzy będą musieli zmierzyć się z tymi przedmiotami i przedstawić im listę książek, których używałem do nauki. Pozwoliły mi one napisać maturę na blisko 90% zarówno z biologii, jak i z chemii.

Biologia


Biologia na czasie 1-3. Zakres rozszerzony. Podręcznik. Wydawnictwo Nowa Era - Główne podręczniki, z których uczyliśmy się w szkole. Według mnie były dobre. Większość rzeczy wytłumaczone w sposób przejrzysty. Do tego ładne, kolorowe tabelki i ilustracje, które imo bardzo pomagały w zapamiętywaniu materiału.

Vademecum maturzysty. Biologia. Ewa Pyłka-Gutowska - bardzo dobre repetytorium na szybkie powtórki. Wiele tabel, które były niezwykle pomocne w przyswajaniu wiedzy. Język prosty i zrozumiały. Jedyny minus tej książki to bardzo cienkie kartki, bardzo słabej jakości.

Biologia na czasie 1-3. Zakres rozszerzony. Karty pracy. Wydawnictwo Nowa Era. - Ogólnie nie były one najlepsze, troszkę błędów zawierały, ale musieliśmy ich używać.

Pakiet książek "Trening przed maturą" autorstwa B. Bukały - Dobre książki, super wytłumaczone, dużo tabelek, ułatwiających naukę. Jednak trochę wybiegają poza poziom matury, dlatego polecam tylko, jeśli nie ma się zaległości.

Teraz Matura. Zadania i arkusze maturalne. Wydawnictwo Nowa Era - Bardzo polecam, zadania bardzo przypominają maturalne. Idealna książka, żeby sprawdzić swoją wiedzę.

Chemia


To jest chemia 1-2. Zakres rozszerzony. Podręcznik. Wydawnictwo Nowa Era - Obowiązywał nas w szkole. Szczerze powiedziawszy nie przypadł mi do gustu. Dużo lepiej uczyło mi się z własnych notatek.

Zbiór zadań z chemii. Zakres rozszerzony. Pazdro - Super zbiór, uczył przede wszystkim myślenia "chemicznego". Dużo mi dało rozwiązywanie go. Polecam!

Chemia. Zbiór zadań wraz z odpowiedziami Witowski. - Takie "must have" bio-chemu. Robiłem, ale, szczerze powiedziawszy, zadania stają się monotonne. Warto porobić, żeby nauczyć się "odruchowo" rozwiązywać prostsze zadania.

Chemia repetytorium cz. 1 i 2. Persona. - Super repetytorium, Wszystko dobrze wytłumaczone. Na szczególną uwagę zasługują zadania podsumowujące, które mają rozwiązania krok po kroku.

MATURY, MATURY i jeszcze raz MATURY - Bardzo ważne jest też robienie arkuszy z poprzednich lat. Wszystkie, jakie tylko wpadną w ręce. Próbne, majowe, czerwcowe. Zarówno z biologii i chemii. Daje to pogląd na to, jakie zadania mogą się przytrafić na maturze i na które rzeczy zwrócić szczególną uwagę.

Przedstawiłem mój subiektywny zbiór książek na matury z biologii i chemii, jednak każdemu co innego może się spodobać. Nie wszystkim dobrze się uczy z tych samych książek, dlatego przed zakupem lepiej poczytać opinie, a w miarę możliwości nawet przejść się do księgarni czy pożyczyć od znajomego i przejrzeć daną pozycję. W dodatku książki nie zagwarantują super wyników na maturze. Najważniejsze jest odpowiednie podejście, myślenie i samozaparcie do systematycznego powtarzania wiadomości.

Powodzenia na maturze!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Codziennie spotykamy i poznajemy nowe osoby. Na rozmowie o pracę, w szkole, na uczelni... Ważne jest, aby dać się im poznać z dobrej strony. To, jakie wrażenie zrobimy na początku znajomości ma wpływ na to, jak się ona rozwinie. Właśnie dlatego musimy się postarać, aby to pierwsze wrażenie było jak najlepsze. Przede wszystkim, bardzo ważne jest, aby zachowywać się naturalnie. Nie możemy na siłę udawać kogoś, kim nie jesteśmy. W wywieraniu pierwszego wrażenia najważniejszy jest wygląd, gdyż właśnie na to ludzie zwracają uwagę przede wszystkim. Jednakże, nie chodzi tu wcale o atrakcyjność. Ważne jest, żeby być dobrze ubranym . I wcale nie mówię tu o ubraniu się w garnitur przy wyjściu do sklepu monopolowego. Trzeba ubierać się odpowiednio do okazji. Na uczelnię będzie to np. ubiór smart casual, a na biznesowe spotkanie garnitur. Ubiór musi być przede wszystkim czysty, uprasowany oraz dobrze dopasowany . Z tym ostatnim dużo ludzi ma problem, a jest to coś, na co zwraca się uwagę. Tr